Merhaba arkadaşlar.Bu yazımda sizlere WordPress’in ayarlar kısmında bulunan Kalıcı Bağlantı Ayarları bölümü hakkında bilgi vereceğim. Ayrıca yine bu bölümde bulunan her bir seçeneğin hangi sitelere uygun olduğu hakkında fikirlerimi anlatacağım.

Öncelikle url’lerinizin sonundaki tag’ın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Eğer url’leriniz / şeklinde bitiyorsa, domain adresinizden sonraki kısım arama motorları tarafından bir klasör olarak algılanacak ve dolayısıyla bir kategori şeklinde tanımlanacaktır. Bu yüzden mutlaka kullandığınız yapının sonunda herhangi bir tag Örn: .html, .htm, php vs.. eklemeniz gerekmektedir. Böylece sayfanın tekil bir içerik olduğunu gösterir.

Wordress Kalıcı Bağlantılar kısmına girmeniz için
1

Yönetim Paneli > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar

kısmına geliniz.

Burada göreceksiniz ki sitenize ait url’leri özelleştirebileceğiniz bir alan bulunmaktadır.

1. Alan Varsayılan:

Eğer bu alanı işaretlerseniz sitenize ait url biçimi http://www.sesliciler.com/?p=123 şeklinde olacaktır. Bu seçeneği kullandığınız zaman arama motorları sitenizin linkini yukarıdaki örnekteki gibi görecektirki, seo açısından sitenize çok bir faydası bulunmamaktadır ve tercih edilen bir seçenek değildir.

2. Gün ve İsim:

Bu seçeneği seçtiğiniz zaman sitenizin url’si http://www.sesliciler.com/2012/12/27/ornek-yazi/ şeklinde olacaktır. Bu seçenek haber siteleri veya yayınladığı içeriğin tarihinin önemli olduğu siteler için tercih edilebilecek bir seçenektir. Fakat Bu seçeneği seçtiğiniz zaman alttaki Özel Yapı bölümünde /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/ şeklinde bir kod belirecektir. Bu kodu /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%.html şeklinde düzenlemeniz sizin faydanıza olacaktır. Böylece sitenizin url’leri http://www.sesliciler.com/2012/12/27/ornek-yazi.html şeklinde olacak. Bu kalıcı bağlantının sonundaki .html tagı sitenizin sayfasının tekil bir sayfa olduğunu gösterir ve SEO açısından bir çok getirisi bulunmaktadır.

3.Ay ve İsim:

Bu seçenek içeriğini aylık şekilde kategorize eden siteler için tercih edilebilecek bir seçenektir. Fakat bu seçeneği de yukardaki 2. seçenekte anlattığım gibi sonuna .html tagını koymanız sizin için faydalı olacaktır ve sayfanızın SEO’sunu arttıracaktır.

4.Sayısal:

Bu seçeneğin pek kullanılabilir seçenek olduğunu düşünmüyorum. O yüzden tavsiye etmiyorum.

5. Yazı ismi:

Bu seçeneği seçtiğiniz zaman sitenizin url’leri http://www.sesliciler.com/ornek-yazi/ şeklinde olacaktır. Sitenizde eğer kategori bulunmuyor ise tercih edilmesi gereken bir seçenek. Fakat yine yukarıda bahsettiğim gibi bu seçeneği seçtiğiniz zaman özel yapı kısmında beliren kodun sonundaki / ‘ı kaldırıp .html uzantısını eklemeniz SEO açısından fayda sağlayacaktır.

6.Özel Yapı:

Sitenizin SEOsunu en çok arttıracak ve sitenizin kalıcı bağlantılarını en iyi şekilde düzenleyebileceğiniz seçenektir. Burada kullanabileceğiniz kodları biraz açmak istiyorum.

%year% : Hangi Yıldda yayınlandığını gösterir: Örn:12
%monthnum% : Hangi Ayda yayınlandığını gösterir. Örn:07
%day% : Hangi gün yayınlandığını gösterir: Örn:21
%hour%: Hangi saatte yayınlandığını gösterir: Örn:13
%minute%: Hangi Dakika yayınlandığını gösterir: Örn:45
%second% : Hangi saniye yayınlandığını gösterir: Örn:26
%post_id% : Yazının tekil kimliğini gösterir. Örn: 567
%postname% : Yazı eklerken seçilen kısa url’yi gösterir. Örn: Kalıcı Seo Bağlantıları başlıklı bir yazı için kalici-seo-baglantilari
%category% : Yazının bulunduğu id numarası küçük olan kategoriyi gösterir. Örn: wordpress-seo-makaleleri
%author% : Yazar ismini gösterir. Örn: Webmaster

Genel olarak sitenizin içeriğine göre özel bir yapı oluşturup, sonuna html tagı eklemenizi tavsiye ederim. Özel yapı olarak genel içerikli siteler için kullanabileceğiniz seo’su en yüksek seçenek:

Özel yapıda:
1

/%category%/%postname%.html

Kategoriler: Blog

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Blog

Sesliciler Sohbet Sitesi

Sitemiz icerisinde Yetki ve Oda Alimi Baslamistir Yetkilierle Iletisime Geciniz

Blog

Sesli Sohbet Siteleri

Sesliciler.Com sesliciler olan Sesli Chat  ve Sesli Sohbet  sitemizi açmýþ bulunmaktayýz.sesliciler sitemiz kullanýcýlarýna ücretsiz Sesli Sohbet  Ve sesli chat  , kamaeralý sohbet  , goruntulu sohbet  hizmeti vermektedir.Yildiz Sesli sitemmiz tamanem cevre edinme kalýcý dostluklar ve Daha fazlasını oku…

Blog

SesliCiler.Com Sohbet Siteleri

Merhaba Tamamen Ücretsiz Sesli Sohbet Seven Tüm saygý deger arkadaþlar, Türkiyenin En Sesli Sohbet, En Güzel, En iyi, En Eðlenceli, En Seviyeli, En Huzurlu, En Kaliteli, Tamamen Ücretsiz Sesli Sohbet Odalarý Platform Sitesi Olan sesliciler.com Daha fazlasını oku…

Araç çubuğuna atla